Odprta Kuhinja

Sedem pravil, ki jih morate upoštevati za lepo fotografijo hrane

Odpri galerijo
A+   A-
Tako bo hrana videti božanska tudi na družabnih omrežjih.



Ob preletavanju družabnih omrežij se ne moremo izogniti dvema vrstama fotografij – spletni profili nas neprestano zasipavajo s selfiji, v zadnjem času pa so jim tik za petami portreti hrane in, priznamo, ob nekaterih se nam začnejo cediti sline, včasih pa se ob kakšni ponesrečeno fotografirani jedi naravnost zgrozimo. Vsi smo že naleteli ali pa celo objavili kakšna z bliskavico obeležena umešana jajca.

In da bi se slednjih na spletu pojavljalo čim manj, je spletnim gurmanom na pomoč priskočila profesionalna stilistka hrane Bella Karragiannidis ter za ameriški portal Insider razkrila nekaj nasvetov, s katerimi bodo jedi na fotografijah videti veliko bolje.

Svetloba je ključnega pomena


Tudi za največje profesionalce je fotografiranje v temačni restavraciji izredno trd oreh. Če imate le možnost, izkoristite naravno svetlobo ali pa uporabite luči. Bolj bo svetlo, lepša bo fotografija.

Prav tako je pomemben kot


Bella priporoča, da objektiv postavite pravokotno nad krožnik ter fotografijo posnamete s ptičje perspektive ali pa se postavite na rob mize in hrano fotografirajte naravnost.

Nikoli ne uporabite bliskavice


Bliskavica je pri fotografiranju hrane skoraj prepovedana, saj se bo snop svetlobe najverjetneje odbil od gladke površine krožnika in pokvaril vašo fotografijo.

Igrajte se z 'negativnim prostorom'


Razmišljajte izven krožnika ter uporabite njegovo okolico. Ni nujno, da je vaša jed središče dogajanja na fotografiji. »Lahko ji namenite le tretjino prostora na fotografiji, a pazite na proporce,« svetuje Karragiannidisova.

Ne približujte slike


Nikakor ne uporabljajte zuma, saj boste s tem le poslabšali resolucijo fotografije, ki bo tako nejasna in polna majhnih kvadratkov.

Naredite več fotografij


Težko vam obljubimo, da boste s fotografijo zadovoljni že v prvem poskusu, saj to velikokrat ne uspe niti profesionalnim fotografom. Na sprožilec raje pritisnite večkrat, pri tem pa menjajte kote in pozicije.

Fotografije urejajte na koncu


Fotografijo vedno posnemite brez uporabe filtrov in drugih efektov, saj bodo ti pokvarili njeno kakovost. Z urejanjem se raje poigrajte šele takrat, ko boste s kompozicijo zadovoljni.

Naslovna fotografija: Unsplash/Brooke Lark
Datum Objave: 18.10.2017 ob 15:10

Več iz te teme:

fotografijakuhanjefotografiranje hranefood styling

Naročite se na e-novice:

Eva Natlačen
Eva NatlačenKuhinja je zame prostor, kjer se med kuhanjem lahko popolnoma sprostim in odklopim od sveta, obenem pa odlična kulisa za sproščeno druženje.