Odprta Kuhinja

Neugleden gomolj za rubinasto rdeče jedi

Beetroot Juice
Odpri galerijo
A+   A-
Rdečo peso so začeli gojiti Babilonci ter stari Grki in Rimljani, danes je nepogrešljiva na vsakem vrtu.



Tudi če rdeče pese nismo pridelali na svojem vrtu, si jo privoščimo, in to vso zimo. Svežo lahko kupujemo na tržnici vse do pomladi, vloženo v kis pa v vsaki trgovini. Najbolje je uživati presno, tako bomo najbolj izkoristili njeno visoko zdravilno vrednost, naredimo si lahko tudi sok.

Rdeča pesa je kot divja rastlina rasla po jugozahodni Evropi in obalah Sredozemskega morja, kot kulturno rastlino pa so jo začeli gojiti v Babilonu pred 4000 leti. Gojili so jo tudi stari Grki in Rimljani, ki so ji pripisovali veliko zdravilno moč, šele pozneje se začne gojiti kot vrtnina. Seznam zdravilnih snovi, ki jih vsebuje rdeča pesa, je skoraj neskončen, prav tolikšna je njena raba v kuhinji.

Mnogi se spomnimo, da smo nekoč vso zimo skoraj vsak dan za solato jedli vloženo rdečo peso. Doma iz kozarcev, v katere jih je vlagala mama, v šoli pa jo je kuharica stresla v sklede iz velikih konzerv. Tista industrijska ni bila tako dobra, drobno naribana in premehka, zame še vedno najboljšo skuha mama, ki jo nareže, ne riba, skuha pa le toliko, da ostane čvrsta. Ampak s tem se je njena raba pred desetletji skorajda končala.

Jedem da poseben videz


Danes si jo privoščimo v številnih različicah, pečeno, kuhano, v juhah in omakah. Čeprav na videz ni prav nič kraljevska, pod tanko lupino skriva čudovito, temno rubinasto barvo, ki jo krasijo svetlejše proge. Ta barva je tako močna, da se globoko zaje v kožo, ko jo režemo ali lupimo, barvilo pa bo obarvalo vse, s čimer pride v stik, zato jo s pridom uporabljamo kot naravno barvilo za jedi.

Sok rdeče pese obarva vse, s čimer pride v stik


Če se malo poigramo, lahko običajnim jedem dodamo poseben videz. Kdor se je preizkusil v pripravi domačih testenin, lahko z različnimi naravnimi barvili naredi mavrične jušne rezance, na primer. Nekaj kapljic pesnega soka v testo za rdeče, špinačni sok za zelene in kurkumo ali ognjič za oranžno. Na podoben način zamesimo testo za kruh, pesni sok ga bo obarval rdeče, če želimo še izboljšati okus, pa v testo zamesimo še na koščke narezano peso.

Pri vnemi za rdečimi jedmi ne pozabimo, da bo obarvano tudi vse drugo, od pribora, posode do majice, če smo nerodni, si pred pripravo raje nadenimo predpasnik.

Besedilo: Alenka Kociper
Foto: Thinkstock

Preberite še: Rdeča pesa za kri in vzdržljivost


Poskusite tudi: Pečena rdeča pesa s feto in balzamičnim kisom

Datum Objave: 25.11.2017 ob 08:11

Več iz te teme:

rdeča pesašokpesin sok

Naročite se na e-novice:

Mateja Delakorda
Mateja DelakordaKuhanje, to so moji trenutki! Zvok sekljanja, cvrčanje olja, vonjave iz pečice, na mizi pa cvetlice.