Odprta Kuhinja

Mikrorastline za makrozdravje

Odpri galerijo
A+   A-
Mikrozelenjava so rastline, ki so večje od kalčkov in manjše od sadik; v nasprotju s kalčki, ki jih gojimo v vodi, ta raste na kalilnih pladnjih v substratu.



Pozimi, ko je na vrtu malo ali nič zelenjave, si vitamine in minerale zagotovimo iz drugih virov. Ena od možnosti je gojenje mikrozelenjave, to so drobne rastlinice, ki jih režemo, ko poženejo nekaj listov. Uživamo cele, tako liste kot stebla, imajo izrazit okus in so polne vitaminov in mineralov. Gojimo lahko tako rekoč vse zelenjadnice, pri katerih sicer uživamo liste in stebla, solatnice in druge vrtnine, denimo zelje, ohrovt, cvetačo, kolerabo, blitvo, špinačo, grah, pa tudi repo, peso in žita, rukolo ter zelišča. Rastline porežemo, ko poženejo nekaj listkov, in takoj posejemo nove. Večina zelenjadnic bo zrasla v približno dveh tednih.

Mlade rastlinice so izjemno bogate z vitamini in minerali, vendar moramo vedeti, da jih tudi hitro izgubljajo, zato jih nikar ne režimo za zalogo, ampak jih vselej zaužijmo sproti.

Mešanje semen


Mikrozelenjavo sejemo v plitve pladnje ali lončke, lahko uporabimo tudi plastično embalažo od zelenjave, v katero nasujemo nekaj centimetrov debelo plast substrata za vrtnine, ki ga lahko zmešamo z zemljo. Da zemlja ne bo preveč vlažna, morajo imeti pladnji na dnu luknje za drenažo. Pladnje postavimo v prostor, kjer bodo imele naše rastlinice vsaj nekaj ur na dan zagotovljeno dnevno svetlobo. Lahko izberemo okensko polico v kuhinji, če nimamo primerne, pa pladnje postavimo v klet, da le ni premrzla, za klitje mora biti najmanj 16 stopinj.

V semenarni lahko kupimo pripravljeno mešanico različnih semen v paketu s pladnji, pri katerem namesto substrata uporabimo priloženo blazinico iz mineralnih vlaken. Če jih mešamo sami, združujmo rastline, ki približno enako hitro rastejo. Pri tem se poigramo z vzorci, na primer med zelene rastline posejemo rdeč radič, dobili bomo pisano mini gredico, večbarvni izbor pa bo privlačen tudi na krožniku.

Postopek setve je preprost, substrat na pladnjih navlažimo in semena potresemo na gosto in povprek. Čez posujemo še čisto tanko plast substrata, in če želimo pospešiti kalitev, pokrijemo s prozorno kuhinjsko folijo. Ta bo hkrati s toploto zadrževala tudi vlago. Ko semena vzklijejo, folijo odstranimo. Ves čas skrbimo, da je substrat dovolj vlažen, zlasti bodimo previdni, če je pladenj v bližini radiatorja ali peči. Rastline tudi vsakodnevno vlažimo s pršilko.

Mikrozelenjavo lahko tudi kupimo, v tem primeru preverimo, da je res sveža, saj hitro izgublja hranilno vrednost.

Besedilo: Alenka Kociper

Poskusite: Kako ima lahko solatni krožnik še več okusa?

Datum Objave: 11.11.2017 ob 07:11

Več iz te teme:

zdravjemikrozelenjavamikrorastline

Naročite se na e-novice:

Odprta kuhinja
Odprta kuhinjaAvtor na portalu Odprta kuhinja