Odprta Kuhinja

Z zeliščnega vrta na sončno okensko polico

Odpri galerijo
A+   A-
Da bi imeli vso zimo pri roki sveža zelišča, jih posadimo v lonce in postavimo na okensko polico; če jih imamo na vrtu, jih lahko presadimo, sicer jih kupimo v vrtnariji.



Kdor v kuhinji uporablja zelišča, dobro ve, da so najboljša sveža. Če jih imamo na vrtu dovolj, jih spravimo za zimo, bodisi v skrinjo bodisi jih posušimo. Toda če le imamo možnost, vsaj kak zeliščni lonček postavimo na okensko polico, da bodo sveža vedno pri roki. Ob primerni negi bodo rastline lepo uspevale in nam bodo v dvojno veselje, imeli bomo vselej sveže začimbe, pa še lep okras. Za bujno zelenje se bo treba malce potruditi. Začne se pri izbiri zemlje, najboljša bo mešanica šote ali njenih nadomestkov. Zelišča imajo rada minerale, zato lahko zemlji dodamo do eno tretjino granuliranega plovca ali kar zdrobljene gline. Gnojimo rajši manj kot več, zlasti pozimi. Vsaka v svojem loncuKer imajo rastline različne zahteve glede življenjskih razmer, je najbolj varno, da posadimo vsako v svoj lonec. Če jim namenimo skupno večje korito, preverimo, koliko vlage posamezna rastlina potrebuje. Bazilika, rožmarin, timijan, koper in origano bodo lepo uspevali v suhi zemlji, peteršilj, drobnjak in žajbelj imajo radi več vlage. Upoštevajmo še nekaj splošnih pravil glede zalivanja, saj pri tem delamo največ napak. Uporabljajmo postano vodo, še bolje deževnico, zalivamo bolj poredko, ko se prst suši že v globino, pa takrat obilno. Ne pršimo po rastlinah, zalivamo zemljo.

Na soncu


Pomembno je, kam bomo lončke z zelišči postavili. Na vrtu jim odredimo najbolj sončen del, zato se tega držimo tudi v kuhinji. Timijan, origano, bazilika in majaron potrebujejo obilo neposrednega sonca, meta, peteršilj in drobnjak pa bodo uspevali tudi na prostoru z manj sončnimi žarki. Da bodo obsijani enakomerno, lončke večkrat obračamo.Zelišča lahko gojimo na oknih vse leto, tako enoletnice kot trajnice. Tista, ki jih porabimo več, posadimo v več lončkov in jih čez leto menjavamo. Eden počiva in se obrašča, drugi služi v kuhinji. V ustreznih razmerah bodo lepo rasli peteršilj, bazilika, majaron, šetraj, meta, melisa, drobnjak, rožmarin, žajbelj, origano, lovor, kumina, komarček itd. Zelišča režemo za sprotno porabo, da bi spodbudili rast novih listov, moramo rastline res sproti obrezovati. Odstranjujemo morebitne cvetove, ko odcvetijo, pa tudi nezaželene poganjke, da se rastlina ne bi preveč razrasla.

Besedilo: A. J.
Naslovna fotografija: Thinkstock

Poizkusite: Porabimo zelišča: Izvrstna domača sol treh okusov

Datum Objave: 19.9.2017 ob 15:09

Več iz te teme:

zeliščazeliščna solporabimo zelišča

Naročite se na e-novice:

Odprta kuhinja
Odprta kuhinjaAvtor na portalu Odprta kuhinja