Odprta Kuhinja

Okuse svetovne kuhinje lahko odkrivamo kar doma

Odpri galerijo
A+   A-
Vsako potovanje v tuje države poleg znamenitosti ter doživetij zaznamuje tudi lokalna hrana. Nekatere destinacije temeljijo ves svoj turizem na prehrani ter lokalnih jedeh. Med bolj specifične kuhinje zagotovo sodijo mehiška, kitajska ter indijska.


Indijska kuhinja


Indijska hrana temelji na uporabi začimb ter zelišč. V jedeh imajo tako vlogo, da bi lahko rekli, da je meso ter zelenjava le priloga. Indijske jedi so zelo raznolike, vendar imajo vse poudarek na močnem okusu, kar jim daje neko skupno noto ter nam omogoča, da zelo hitro prepoznamo, da gre za indijsko jed. Paleta njihovih jedi je zelo široka, od zelo pekočih, do sladko – kislih. Veliko jedi je tudi vegetarijanskih, vendar jih s prefinjeno uporabo začimb naredijo tako okusne, da jih z veseljem jedo tudi najbolj zapriseženi mesojedci.

Če se odpravljate v Indijo in bi radi preizkusili pravo indijsko hrano, vam priporočamo glavno mesto Delhi, ki je tudi prestolnica indijske kulinarike. Od ostalih predelov se razlikuje po večji uporabi masti v jedeh. Kulinarično zanimivo je tudi obmorsko mesto Goa, ki slovi po morskih jedeh, če obožujete hitro prehrano pa se morate odpraviti Mumbaj.

Med bolj pogosto uporabljane začimbe in zelišča v indijski kuhinji sodijo kardamom, klinčki, koriander, gorčična semena, žafran in mnogo drugih. Če se hočete tudi doma približati indijskim okusom, lahko kupite že pripravljene mešanice začimb, ki vsebujejo tudi nekoliko nenavadne sestavine.

Med indijske tradicionalne jedi sodi na primer biryani (riž obogaten s kupico začimb, izstopa predvsem žafran ter z dodatkom različnih vrst mesa), tandoori piščanec (piščanec mariniran v jogurtu in začimbah, pečen v posebni glineni peči) ter curry, ki ga lahko pripravite z mesom ali brez. Spodaj prilagamo recept za vegetarijansko različico.

Vegetarijanski Curry Madras

ni podpisa
ni podpisa


Sestavine za 4 osebe:
12 trdih krompirjev
8 korenčkov
10 šampinjonov
1 vrečka Kotányi Secrets of Indija – Curry Madras
2 žlici masti
500 ml kokosovega mleka
100 ml vode
200 g zamrznjenega graha
sok 1 limone
Svež koriander
Indijski oreščki
Kuskus za prilogo
Kotányi poper in sol iz mlinčka

Olupite krompir in korenje ter ju nasekljajte na kocke. Umijte šampinjone ter jih narežite na polovice. V ponev dajte mast in v njej na hitro popecite začimbno mešanico Curry Madras. Dodajte krompir korenje ter gobe in jih nekaj minut dušite, nato pa prelijte s kokosovim mlekom in vodo. Curry kuhajte na srednjem ognju 30 minut, potem dodajte zamrznjen grah in kuhajte še 5 minut. Dobro začinite z limoninim sokom, soljo ter poprom. Servirajte s svežim koriandrom in sesekljanimi indijskimi oreščki. Jed je odlična s kuskusom kot prilogo.

Kitajska kuhinja


Podobno kot pri indijski kuhinji, lahko tudi pri kitajski najdemo širok nabor okusov. Poleg okusa, kitajske jedi krasijo tudi žive barve ter izrazita aroma. Poudarek jedem ne daje meso, temveč riž, zelenjava ter testenine, zaradi tega spada kitajska kuhinja tudi med bolj zdrave. Posebnost kitajske kuhinje so jedi iz voka, ki jih je nešteto. Gre za hiter način priprave hrane, ki v sestavnih ohrani bistveno več vitaminov kot večina načinov priprave jedi.

Zaradi velikosti države, se jedi na posameznih delih razlikujejo, na primer sever ima poudarek na uporabi pšenice, osrednji del je znan po močno začinjenih pekočih jedeh, na jugu pa so jedi bolj kisle in večinoma vsebujejo čili. Če ste na Kitajskem in hočete jesti hrano najbolj podobno tisti, ki jo dobite v restavracijah pri nas se odpravite v Hong Kong, če ste v Pekingu morate poskusite tradicionalno pekinško raco, če pa imate radi morsko hrano obiščite Xiamen.

Veliko jedi temelji na uporabi česna, posušenih čili paprik ter ingverja, pogosta je uporaba sojine omake. Veliko uporabljajo tudi janež, klinčke, črni poper ter sezamova semena.

Med najbolj prepoznavne kitajske jedi sodim sladko – kisla juha , spomladanski zavitki, ki lahko vsebujejo raznovrstno zelenjavo, lahko so mesni ali ne, znan je tudi piščanec na sečuanski način ter seveda jedi iz voka. Pripravili smo vam recept za eno izmed njih.

Ocvrt jajčni riž s piščancem

ni podpisa
ni podpisa


Sestavine za 4 osebe:
300 g Basmati riža
1 brokoli
2 rdeči papriki
6 korenčkov
400 g filejev piščančjih prsi
2 žlici arašidovega olja
2 pesti sojinih kalčkov
2 žlici sojine omake
3 jajce
1 vrečka Kotányi Secrets of Kitajska – Azijski Wok
sveža zelišča

V slani vodi skuhajte riž do primerne gostote. Vmes narežite brokoli, papriko, korenje in piščančja prsa na kocke. V woku segrejte olje ter na hitro popecite zelenjavo. Dodajte piščanca ter pecite dokler ni pečen, vmes večkrat premešajte. Dodajte sojine kalčke in kuhan riž ter dobro premešajte. Strite jajca ter zmešajte z začimbno mešanico azijski wok ter prelijte čez riž in piščanca. Med pečenjem mešajte dokler jajca niso pečena. Pred serviranjem okrasite z svežimi zelišči ter sojinimi kalčki.

Mehiška kuhinja


Kot kitajska in indijska je tudi mehiška kuhinja ena bolj kompleksnih. Skozi zgodovino so domačini razvili različne tehnike priprave jedi iz lokalnih sestavin, pozna pa se tudi vpliv špancev, ki so se naseljevali v Mehiko. Veliko jedi temelji na zelenjavi, pogosto uporabljajo različne paprike, koruzo, in paradižnik. Mehičani svojih jed ne jemljejo le kot navaden obrok, temveč z njimi povezujejo druženje, socialno življenje ter festivale. S hrano je povezano veliko njihove tradicije, talent oziroma zmožnost dobre priprave hrane pa cenijo kot velik dar. Hrana, ki smo je navajeni iz mehiških restavracij je drugačna od pristno pripravljenih jedi. Veliko mehiških jedi se namreč pripravlja več ur, zato jih v restavracijah prilagodijo.

Če ste kulinaričen navdušenec in se opravljate v Mehiko, ne izpustite obiska mesta Oaxace. Zaradi kulturne mešanice in različnih etničnih skupin lahko tam najdete ogromno kombinacij jedi. Zelo znane so na primer ogromne tortilje (tlayudas), poskusite pa lahko tudi ocvrte kobilice. Mesto Puebla vam ponuja zanimive mehiške jedi z evropskim pridihom, znano pa je tudi po sladicah in sladkarijah. Sladkosnedi ne smete izpustiti ulice bonbonov (la calle de los dulces). Zanimivo je tudi mesto Merida, ki je nekoliko izolirano od ostale Mehike in prav zato ponuja povsem drugačne jedi in okuse.

Začimbe, ki so značilne za mehiško hrano, so čili v prahu, chipotle (dimljene in sušene chili paprike), janež, koriander, kumina in druge.

Med najbolj značilne mehiške jedi sodi chili con carne, tortilje ter tacosi z raznovrstnimi nadevi. Fajita pomeni meso, pečeno na žaru in uporabljeno kot tak nadev, spodaj pa vam predstavljamo recept, pri katerem lahko takšno mesu pripravite tudi z testeninami.

Fajita testenine

ni podpisa
ni podpisa


Sestavine za 4 osebe:
400 g piščančjih prsi
1 vrečka Kotányi Secrets of Mehika – Fajita
2 srednje veliki čebuli
2 žlici rastlinskega olja
2 rdeči papriki
250 g češnjevih paradižnikov
300 ml jušne osnove
400 g svedrastih testenin
250 ml smetane za kuhanje
100 g rikote
Sok 1 limone
Kotányi poper in sol z mlinčka
svež peteršilj

Piščanca narežite na kocke in ga zmešajte z začimbno mešanico Fajita. Olupite čebulo, jo narežite na obročke in v ponvi popražite na nekaj olja. Umijte papriko, odstranite semena ter jo narežite na kocke. Mariniranega piščanca ter papriko dodajte čebuli in dobro premešajte. Umijte paradižnik, odstranite stebelca jih razkosajte ter jih dodajte v ponev. Kuhajte 25 minut.

Vmes v slani vodi skuhajte testenine do primerne trdote, jih precedite ter sperite s hladno vodo.

V ponev dodajte smetano ter rikoto in po okusu začinite z limoninim sokom, soljo in poprom. Zmešajte s testeninami in postrezite s sveže nasekljanim peteršiljem.
Datum Objave: 29.11.2017 ob 16:11

Več iz te teme:

indijska kuhinjazačimbeKotanyikuhinja svetamehiška kuhinjakitajska kuhinja

Naročite se na e-novice:

Mateja Delakorda
Mateja DelakordaKuhanje, to so moji trenutki! Zvok sekljanja, cvrčanje olja, vonjave iz pečice, na mizi pa cvetlice.